7 zasad Huny

7 zasad Huny

 

Siedem zasad Huny 

 

Zachowanie ludzi, zwierząt, roślin było podstawa do określenia sensu życia dla ludności mieszkającej na wyspach polinezyjskich. Stanowi to podstawę hawajskiej filozofii zwanej Huna. Filozofia Huny twierdzi, ze do jednego celu prowadzi zawsze wiele różnych dróg, a "życiowym doświadczeniem" jest droga do celu, a nie samo jego osiągniecie. Przekazywana wiedza Huny, z pokolenia na pokolenie, została zapisana w siedmiu głównych zasad Huny. Pierwszym, który to zredagował i opublikował był Max Long. Przesłanie Huny jest bardzo proste, ale właśnie w prostocie tkwi cała siła.

 

Poniżej przedstawiam siedem zasad Huny:

 

1) Ike - "świat jest taki, jaki myślisz, że jest"!

 

Najpierw jest myśl, potem energia z emocjami "podczepionymi" pod daną myśl, a następnie następuje materializacja myśli - czyli "produkcja" rzeczywistości. Można to prościej powiedzieć, za uwaga idzie koncentracja, wiec przyciągamy do siebie dokładnie to, o czym myślimy. Jeżeli myślisz, mówisz, czytasz o chorobach, nieszczęściu, biedzie, nie dziw się, jak któregoś pięknego dnia puka do twoich drzwi choroba, bieda lub inne nieszczęścia. Jeżeli koncentrujesz się na sukcesie, szczęściu, zdrowiu, miłości czy pieniądzach, to one również pukają do Twoich drzwi, bo czuja się zaproszone do Twojego życia. Pamiętaj, że z sumy naszych myśli, powstaje nasza rzeczywistość. Zastanów się, ile razy już w tym życiu, sam siebie zasabotażowałeś, samymi tylko myślami o czarnowidztwie i porażce? Chcesz zmienić otaczający Ciebie świat, to zacznij od zmiany sposobu swojego myślenia. Próba zmiany świata zewnętrznego, bez duchowych zmian własnych jest po prostu strata Twojego czasu i energii. Należy najpierw zmienić swoje wyobrażenia, zamienić strach, złość i nienawiść w miłość, wyobrażenia o niedoborze należy zamienić w obrazy obfitości. Pracując z naszym wnętrzem, kształtujemy nasz świat zewnętrzny. Ike jest pierwszą zasadą Huny, w zasadzie najważniejszą, pozostałe zasady odnoszą się do Ike.

 

2) KALA - "Jest brak wszelkiego rodzaju ograniczeń".

 

Ograniczenia istnieją tylko w naszym umyśle. Jest to uzupełnieniem pierwszej zasady Ike. Wszechświat jest nieskończenie pełen najrozmaitszych możliwości. nie ogranicza nas ani materia, ani fizyka, ani każda inna nauka. Wystarczy tylko pomyśleć, skoncentrować się, uwierzyć w nieograniczone możliwości i już to funkcjonuje. Hawajskim zwyczajem, można stosować pewne gesty, które mówią bądź rozluźniony (haw. holo holo). Rozluźnienie zawsze ułatwia, pomaga w "zmianie" świata na lepszy.

 

3) Makia - "Energia podąża za uwagą".

 

Zasada ta odwołuje się do mocy jednej myśli, bez względu na to, czy jest pozytywna czy negatywna. Makia mówi też, wszystko wraca do Ciebie, będąc dopasowane do rodzaju Twoich myśli. Myślisz o strachu, panice i przemocy, przyciągasz do siebie jeszcze więcej strachu, przemocy i paniki. Myślisz o miłych wydarzeniach, radości i szczęściu, przyciągasz do siebie radość i szczęście. Każdy z nas ma, w każdym momencie dnia i nocy, możliwość podejmowania decyzji, gdzie ma się koncentrować jego uwaga, energia i myśli. Fakt zmiany kierunku myśli zmienia automatycznie bieg energii i przyciąganych zdarzeń, a to czemu nie poświęcasz uwagi po prostu zanika.

 

4) Manawa - "Moment mocy jest teraz".

 

Zasada ta mówi, że moc czyli siła momentu jest tu i teraz. Oznacza to, że siła leży nie do przeszłości, ani do przyszłości, tylko należy do chwili tu i teraz. Skupianie się na przeszłości zabiera nam energie i rozprasza to, co jeszcze zostało. Natomiast, wyprzedzanie myślami przyszłość i życie samymi marzeniami, też nie jest produktywne, bo utrudnia nam dostrzeżenie możliwości, które nas spotykają tu i teraz. Nasze stwarzają w każdym momencie nową naszą rzeczywistość. Jeżeli chcesz w swoim życiu stworzyć piękno, to musisz to piękno stworzyć teraz, czyli to piękno musisz teraz doświadczać, podziwiać, zachwycać się nim, zaakceptować, że jest, by w bliskiej przyszłości się ono z materializowało. Natomiast, jeżeli nie zaakceptujesz tego piękna, nie uznasz go, że jest, wtedy cały otaczający Ciebie świat straci swoje piękno. Świat Twój będzie ponury, szary, brzydki i na pewno nie piękny. To samo tyczy się radości, szczęścia, zachwytu, sukcesu, miłości. Dlatego zdanie mówiące, nie ważne kim byłeś, ważne jest kim teraz jesteś w bardzo duży sens. Tak samo z przyszłością, ona nie jest gdzieś tam sztywno zapisana i tylko wróżka nam powie co i jak! Każdy z nas jest bezpośrednim twórca swojej przyszłości, poprzez kreowanie swoich myśli tu i teraz. Ludowe przysłowie mówiące "co zasiejesz teraz w przyszłości zbierzesz…" ma bardzo mądre podstawy ezoteryczne. Każdy z nas ma tak zwany swój indywidualny, własny plan kosmiczny, który każdy z nas, może o każdej porze, w każdym momencie, sobie ten plan zmienić, stwarzając nową przyszłość.!!!

 

5) Aloha - "Oddech miłości przynosi szczecie".

 

Na naszej części ziemi ciągle i dużo mówi się o miłości partnerskiej, rodzicielskiej, rodzinnej i jej składnikach. Według europejskiego pojęcia "miłość" wiąże się zawsze z pewnymi oczekiwaniami i żądaniami, które są często trudne do spełnienia. Według filozofii Huny, definicja "miłości" zawarta jest w całości w wyrazie "Aloha". Wyraz ten oznacza coś więcej jak pozdrowienie, czy dzień dobry. Oznacza ono przede wszystkim "Oddech Boskości", dzielenie się miłością oddechu, bycie z kimś kogo się kocha tu i teraz. ALoha to też radość ze swojej obecności na tym świecie. Aloha - to całkowity brak oceny, bez niespełnionych oczekiwań, bez pretensji, bez lęków itp. Jeżeli zaczniemy odczuwać jedność ze światem, w którym jesteśmy, zaczniemy być szczęśliwi, miłość promieniuje z nas i płynie do innych, a to jest ponad wszystkimi religiami. Natomiast poprzez narzekanie i krytykę, poprzez okazywanie stopnia swojego niezadowolenia, uszczuplasz, osłabiasz swój dostęp do tej miłości. Ta miłość nie ma nic wspólnego z bólem, z byciem skrzywdzonym lub znęcaniem się nad innymi. Pamiętaj, miłość to radość, szczęście, przyjaźń, przyjemność i wszystko to co dla Ciebie jest miłe. Według Serge Kahili King Aloha oznacza "oddech miłości przynoszący szczęście".

 

6) Mana - "Cała moc pochodzi z naszego wnętrza".

  

Mana oznacza boską siłę twórczą, siłę kreatywności, której źródło przepływa przez każdego z nas i każdy element znajdujący się na ziemi. Pamiętaj, największa moc tkwi w nas samych. My posiadamy w sobie nieskończone możliwości i cały potencjał twórczy. Mana to też siła, która porusza fale oceanów, to siła wiatru, to siła wszystkiego co jest na ziemi. Należy pamiętać, że nie istnieje żadna inna siła po za nami, która ma aż taka moc. Za każdym razem, jeżeli myślimy, ze inny mają nad nami moc, ze to tylko inni to umieją lub tylko innym się to udaje, osłabiamy swoją energię Mana. Pamiętajcie, że Mana to siła twórcza, a nie siła mocy, jako przewaga nad kimś. Im więcej odczuwamy Mana, czyli siłę twórczą tym lepiej szybciej osiągniemy swoje sukcesy.

 

7) Pono - "Skuteczność jest miarą prawdy".

 

Jeżeli chcesz osiągnąć jakiś cel, musisz wybrać jak najlepszą metodę do jego realizacji. Wszechświat daje nam wiele możliwości, a Pono jest miarą rzeczywistości. Jest wiele sposobów, by zrobić coś, istnieje wiele możliwości, wiele prawd, wiele metod, wiele dróg do szczęścia. Pono mówi, że zawsze istnieje droga prowadząca do celu. Jeżeli chcesz osiągnąć określony cel, musisz wybrać jakąś drogę, by go osiągnąć. Jeżeli wybierzesz drogę złości, niezadowolenia, strachu i przemocy, określony cel nie będzie osiągnięty, a w zamian tego otrzymasz od świata przemoc, złość i niezadowolenie. Natomiast, jeżeli wybierzesz drogę miłości, radości i szczęścia, to osiągniecie celu będzie dla Ciebie łatwe, szybkie i trwale. Ta zasada odnosi się praktycznie do każdego aspektu naszego życia.

 

Wiedza o siedmiu zasadach Huny jest praktycznym sposobem życia w harmonii z samym sobą oraz innymi ludźmi. Wypróbuj, a na pewno będziesz zadowolony.

 

Aloha!

Copyright text 2015 by Krystyna Kwiecinski