Ho'oponopono

Ho'oponopono

 

Ho´oponopono

 

Ho´oponopono jest prostą metodą uzdrawiania. Za jej pomocą, możemy uzdrowić każdą część swojego ciała emocjonalnego i fizycznego. Rozwiązać swoje problemy życiowe, konflikty partnerskie, świat dookoła i wiele innych rzeczy. Ta metoda uznawana jest, za jedną z najbardziej efektywnych metod oczyszczania duchowego, dostępnych obecnie na świecie.

 

Ho´oponopono wywodzi się z olbrzymiej, starożytnej wiedzy Huny. Jest esencją starożytnej psychologii i hawajskiej filozofii. Najpiękniejsze jest w Hunie to, że nie żąda ona dla siebie wyłączności. Nie namawia do porzucenia swych przekonań, wierzeń, czy sposobu życia. Osoba stosującą metodę Ho´oponopono może być jednocześnie ateistą buddystą, katolikiem, protestantem lub jeszcze kimś innym. Jedynym wymaganiem skuteczności tej techniki jest to, aby dana osoba uznała system za swój własny i używała go. Oprócz tego jest jeszcze jedna wielka zaleta.

 

Ho´oponopono uznaje, że do jednego celu prowadzi wiele ścieżek, niezależnie od tego, czy jest ona drogą duchową, umysłową czy fizyczną. Techniki osiągania celu, pochodzące z innych systemów są w metodzie Ho´oponopono całkowicie dozwolone, a najważniejsze jest to, że działają i są skuteczne.

 

Ho´oponopono w tłumaczeniu oznacza, Ho´o – zrobić, stworzyć, wprowadzić na drogę. Natomiast Pono – oznacza prawidłowo, perfekcyjnie, w boskim porządku, w harmonii. Wyraz ponopono – jest jakby wzmocnieniem znaczenia i oznacza – rzeczy lub zdarzenia wprowadzić w prawidłowy proces, harmonię. Biorąc powyższe pod uwagę, można powiedzieć, że Ho´oponopono jest duchowym procesem oczyszczającym nieharmonijne zdarzenia i wprowadza boski porządek, dosłownie – poprawiać, naprawiać. To jest proces, w którym oczyszczamy, uwalniamy negatywne emocje związane z byłymi wydarzeniami i wspomnieniami.

 

Oczyszczanie metodą Ho´oponopono jest prostym procesem wspomagającym uwolnienie emocji towarzyszących wspomnieniom, które ukazują się, jako problemy w naszym obecnym życiu. To jest prośba do Boskości o usunięcie wszelkich toksycznych energii ukrytych w naszej podświadomości. W miejsce negatywnych energii, wprowadzana jest Boska energia miłości i światła. Każdy nasz problem zaczyna się zawsze od jednej myśli. Każda myśl, bez względu na to, czy jest pozytywną myślą czy negatywną, jest energią, wysyłaną przez nas w przestrzeń. Wszechświat odpowiada na nasze myśli, dając nam dokładnie to, na czym się koncentrujemy.

 

Po wielu latach myślenia negatywnego, organizm i psychika jest już tak wyuczona przyjmować tylko negatywizm, że staje się on częścią naszej osobowości. Człowiek staje się wręcz uzależniony od negatywnych myśli i emocji. Najtrudniejsze w tym procesie jest zrozumienie faktu, że sami tworzymy naszą rzeczywistość. To nasz umysł kreuje to, jacy jesteśmy, ile zarabiamy gdzie mieszkamy, jakiej jakości mamy życie, jakich ludzi spotykamy, co robimy, itp. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować to, że sam stworzyłeś warunki, w jakich żyjesz, może to, być początkowo, szokiem dla ciebie! Nie przejmuj się, to jest właśnie początek twojego dalszego rozwoju duchowego!! Pomyśl, jeśli byłeś w stanie wykreować sobie to wszystko, co masz, nie będąc tego świadomym, to, co jesteś w stanie wykreować, jeśli zaczniesz świadomie kierować swoimi myślami.

 

Zadaniem Ho´oponopono jest oczyszczenie, uwalnianie i neutralizowanie wszelkich energii o niskich wibracjach i przetransformowanie ich w energie o najwyższej wibracji, energię Miłości. Stosując metodę Ho´oponopono, nie potrzebujemy wiedzy o przyczynie wywołującej problem. Jedyną informacją, jaka jest nam potrzebna, to świadomość aktualnego problemu. Nasza podświadomość zna przyczynę, a nasza świadomość prosi o wybaczenie. Oczyszczając siebie, oczyszczamy też wszystkich i wszystko, co mamy wokoło siebie, rodzinę, przodków, zdarzenia, miejsca, przedmioty, rośliny. Ho´oponopono działa zawsze we wszystkie strony. Praca metodą Ho´oponopono jest również przydatna w zawodach, jak praca nauczycieli, terapeutów, uzdrowicieli, pedagogów, psychologów i innych zawodach, w których jest na co dzień kontakt z ludźmi. Dla terapeuty jest ważne by zrozumiał, dlaczego ta konkretna osoba, pojawiła się właśnie w jego gabinecie i jego życiu. Oczyszczenie tej sytuacji, automatycznie oczyszcza stan fizyczny i psychiczny pacjenta, który przyszedł do niego po pomoc.

 

Pionierką rozpowszechnienia Ho´oponopono była Morrnah Simeona, która została jeszcze za swojego życia uznana jako olbrzymi skarb narodowy Hawai. Pracując różnymi klasycznymi hawajskimi technikami Huny, zaczęła od 1976 roku, tradycyjne Ho´oponopono adoptować i tak modernizować, by było jak najlepiej dopasowane do potrzeb społeczeństwa w jej czasach. W wyniku tych prac, Morrnah Simeona stworzyła własną technikę Ho´oponopono, którą nauczała na całym świecie.

 

Najsłynniejszym jej uczniem jest Dr Sten Hew Len, który jeszcze bardziej zmodernizował wersje Morrnah Simeona i dopasował tradycyjne Ho´oponopono do obecnych czasów i potrzeb obecnego społeczeństwa. Technika Ho´oponopono według Dr Len jest o wiele łatwiejsza i prostsza od techniki według Morrnah Simeona, natomiast obie techniki są tak samo skuteczne.

 

Wszystkie techniki Ho´oponopono są skuteczne. Mówiąc prosto, językiem potocznym, dla każdego coś dobrego. Jedni potrzebują zainwestować dużo czasu, pracy i energii, by uwierzyć w następujące w ich życiu pozytywne zmiany, to technika według Simeony jest jak najbardziej właściwa. Dla tych co chcą w sposób prosty, mało skomplikowany osiągnąć oczyszczenie i swoje cele, technika według Dr Len jest doskonała

 

 

Obecnie znanych jest cztery metody Ho´oponopono,

 

1) najstarsza klasyczna wersja hawajska,

2) zmodernizowana wersja według Morrnah Simeona,

3) zmodernizowana wersja według Dr Sten Hew Len,

4) nauczana obecnie na Hawajach wersja zwana Ku´pono, według Serge Kahili King 

 

We wszystkich technikach najważniejszym momentem jest przyjecie pełnej odpowiedzialności za sytuacje, w której się dana osoba znajduje.      

 

Najbardziej znanym przykładem działania Ho´oponopono jest działalność dr. Hew Len, który wyleczył cały oddział psychicznie chorych więźniów, nie widząc się nawet z nimi. Stosując proces Ho´oponopono, był świadomy, że jest odpowiedzialny za to, że tacy ludzie pojawili się w jego życiu. Przez cały okres terapii, a trwała ona około czterech lat, doktor oczyszczał siebie i tylko siebie, jako bezpośrednio odpowiedzialnego za tą sytuację, a oczyszczając siebie oczyszczał (leczył) automatycznie pacjentów. Metodę Ho´oponopono można stosować w zasadzie zawsze i wszędzie. Można stosować ją samemu i tylko dla siebie, można też stosować ją w grupie.

 

Przy pomocy Ho´oponopono, bez względu na zastosowaną metodę, można znaleźć przyczynę chorób, rozwiązywać konflikty międzyludzkie, problemy finansowe indywidualne i firmowe. Jest wiele przykładów uzdrowienia sytuacji, ludzi czy zwierząt u których zastosowano tą metodę.

 

Możliwości stosowania Ho´oponopono są w zasadzie nieograniczone. Problemy w partnerstwie, w miejscu pracy, poszukiwanie pracy, problemy finansowe, konflikty z klientami, odszukanie swojego celu życia, poprawienie stanu zdrowia, są tylko malutkim wycinkiem olbrzymich możliwości terapeutycznych metody Ho´oponopono.

 

Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o Ho´oponopono i możliwościach stosowania różnych technik, to odsyłam ciebie do trzech książek „Ho´oponopono Siła tworzenia”, "Ho´oponopono Oczyszczająca Modlitwa" lub "Ho´oponopono 23 modlitwy do oczyszczania problemów życiowych". Książki te opisują, jak stosować Ho´oponopono na co dzień. 

 

Copyright text 2012 by Krystyna Kwiecinski